Click Here To Enlarge This Photo Of DLX0055EPSSS - Carlisle Brass Eurospec DIN Euro Deadlock 55mm Backset (Square Forend) - Satin Stainless Steel
DLX0055EPSSS - Carlisle Brass Eurospec DIN Euro Deadlock 55mm Backset (Square Forend) - Satin Stainless Steel
Add To Favourites
Eurospec
In Stock
(From 0 Reviews)
Description
DIN Euro Deadlock
• EN12209 Grade X - highest durability and side load possible
• Slimline 22mm forend, available in square or radius
• Grade 304 stainless steel Deadbolt material
• 20mm single throw deadbolt
• Fire rated up to FD120 timber and up to FD240 steel
• Available in SSS & MB finishes from stock (*MB not available in 55mm)